11.04.2017.

Републичко такмичење из књижевности

Ученици који су се пласирали на републичко такмичење из књижевности:

1. Огњен Радојковић, 1-7

2. Невена Кокотовић, 1-6

3. Уна Давидовић, 1-5

4. Анђела Дробњак, 1-5

5. Кристина Јарић, 1-5

6. Јована Јањић, 1-6

7. Ана Димитров, 2-1

8. Михајло Стевановић, 2-1

9. Милена Мимица, 3-1

10 Филип Ивановић, 3-3

11. Теодора Новаковић, 3-3

12. Марија Суда, 3-5

13. Станислава Пауновић, 4-1

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.