Завршен пројекат БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

У суботу, 7. маја 2016. године, ученици наше школе учествовали су у завршници пројекта "БеоГрадска КулТура", који је организовао Завод за за заштиту споменика културе града Београда. У овом пројекту су, поред наших, учествовали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије, као и тим из Архитектонске техничке школе из Београда.

Сваки тим је имао задатак да представи одређени споменик културе. Окупљање је било на Теразијама, јер је прво излагање било о Теразијској чесми, а онда је група кренула Улицом краља Милана до Улице кнеза Милоша. Група од 40-ак ђака, њихових наставника, родитеља и школских другова пажљиво је слушала ученике који су описивали одлике ентеријера и екстеријера као и стилске карактеристике епоха којој припадају грађевине и упознали слушаоце са архитектама и занимљивостима које се везују за свих 16 споменика културе. Ова предавања испред објеката наше културе трајала су, заједно са шетњама до њих, скоро два и по сата. Завршно предавање је било о Палати Албанија, па смо се још једном нашли поред Теразијске чесме одакле смо имали леп поглед на ову зграду.

Што се тиче ученика наше школе, од Стефана Димитријевића (3-3) чули смо занимљивости о Хотелу Москва; Ирена Ремовић (3-3) представила је Фотографски атеље Милана Јовановића; Сара Атар (3-2) говорила је о Палати пензионог фонда, а Алекса Стаменић (3-2) о Позоришту на Теразијама и првобитном биоскопу у просторијама ове палате. Њих је током рада на пројекту предводила Снежана Цветић, наставник географије.

Ауторке пројекта су историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда. Оне су истакле да је циљ овог пројекта да ученици развију свест о културној баштини у нашем граду: о значају и богатству споменика културе на које мало обраћамо пажњу. Након последњег излагања ауторке пројекта су се захвалиле ученицима на труду и њиховим наставницима на ангажовању.

Наташа Марковић Атар,

школски библиотекар

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.