Шуковић Татјана

Шуковић Татјана

Рођена фебруара 1968. године у Београду. Основну школу и гимназију друштвено-језичког смера (10. и 3.) завршила у Београду 1986. године. 1990. дипломирала на Филолошком факултету Београдског универзитета - Одсек славистика и исте године почела да ради у основној школи. 1992. положила стручни испит. Од 1993. ради у Деветој гимназији као професор руског језика. 1994. завршила постдипломске специјалистичке студије на Филолошком факултету у Београду из методике наставе руског језика, одбранивши рад „Обрада и анализа уметничког текста на часовима страног језика“. Више пута је боравила у Русији на стручним усавршавањима, на Институту „А.И.Херцен“ у Санкт-Петербургу и Институту „А.С.Пушкин“ у Москви. У земљи и иностранству до сада је остварила 1100 часoва стручног усавршавања. Активно учествује у раду Друштва српско-руског пријатељства и београдске подружнице Славистичког друштва Србије.

Поред наставе континуирано се бави различитим ваннаставним активностима: припрема приредбе ученика Девете гимназије на сцени Руског дома,годинама учествује на међународној олимпијади ЛИК Русије у различитим областима, на градским и републичком такмичењима из језика под покровитељством Министарства просвете и Друштва за стране језике итд. Њени ученици наступали су на Филолошком факултету, Првој и Војној гимназији, институту „А.С. Пушкин“ у Москви, на сцени Руског дома и Руске школе у Београду.

Захваљујући њеном раду школа је добитник многих награда, признања и диплома, а шест ученика Девете гимназије су стипендисти Руске Федерације на престижним московским факултетима. Три пута је са ученицима Девете гимназије организовала студијско путовање у Москву на институт „А.С. Пушкин“, где су они успешно похађали курс језика и низ предавања намењених страним ученицима и студентима. У септембру 2009. са пет ученика боравила је у Санкт-Петербургу као финалиста Европског фестивала руског језика и песме у конкуренцији још 500 учесника из читаве Европе.

Реализатор је обуке наставника за реализацију нових програма наставе и учења. Од 2010. оцењивач је рукописа уџбеника и давалац стручне оцене квалитета (ЗУОВ). Дугогодишњи је сарадник ЗУНС-а, рецензент уџбеника и аутор приручника за наставнике за нову генерацију уџбеника руског језика од 1. до 4. разреда гимназије. Добитник је многобројних награда и признања у области образовања и васпитања.

Од 2007. ради као помоћник директора и професор руског језика. На месту ВД директора ради од августа 2018. Именована за директора 16.2.2019.