Презентација о Цезаровом освајању Британије

У суботу, 23. априла 2016. од 16h, у просторијама Филолошког факултета осморо ученика друге године, друштвено-језичког смера наше гимназије, предвођени професорком латинског језика, Весном Димитријевић, одржали су, на енглеском језику, презентацију о Цезаровом освајању Британије. Овај угледни час изведен је у оквиру семинара за професоре класичне филологије из целе Србије. Наишао је на велики одзив свих присутних ученика и професора различитих школа, као и претходно изводјење у препуној свечаној сали Девете гимназије. Час су са ученицима припремале професорке Гордана Ранђеловић и Весна Димитријевић, као приказ корелације у оквиру наставе енглеског и латинског језика.

Праћени бројним аплаузима и похвалама, наши ученици су још једном, на најбољи начин, репрезентовали нашу школу. Презентацију су реализовали: Оливера Деканић, Марија Поповић, Доротеја Кокановић, Марија Спасеновић, Лена Шаренац, Вања Марковић, Анастасија Вукић, Милена Мимица и Јована Јеремић.

Филип Ивановић II3

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.