Дебатни клуб

Дебатни клуб основан је 2006. године и од тада ради без прекида. У оквиру дебатног клуба организују се предавања на којима се полазници упознају са основама дебате. Циљ је стицање знања које би омогућило ученицима да изграде сопствени „случај“ и да га одбране. На тај начин развија се способност аргументоване одбране става. У школи се сваке године организује и Дебатни турнир, како би полазници, поред теоријског, стекли и практично искуство. Кроз саму дебату развијају се реторичке способности ученика. Теме бирају наставници и ученици и оне су увек везане за свакодневни живот, ученичку проблематику, интересантне и интригантне. Планира се интензивирање сарадње са другим дебатним клубовима, како би ученици стекли више дебатног искуства.

Школа је временом мењала називе. 1963. уписана је у регистар као Гимназија Нови Београд а 1965. као Девета београдска гимназија Нови Београд. Гимназија није могла да избегне ни усмерено образовање, ни интеграцију. Између 1979. до 1984. године била је интегрисана са Образовним центром „Први мај". Тада је имала и полазнике Вечерње школе. После неуспеле интеграције, регистрована је 1984. код Окружног привредног суда у Београду као Радна организација математичко-техничка средња школа „Михаило Петровић Алас", а три године касније код истог суда мења назив у Математичка школа „Михаило Петровић Алас“.