Дебатни клуб

Дебатни клуб основан је 2006. године и од тада ради без прекида. У оквиру дебатног клуба организују се предавања на којима се полазници упознају са основама дебате. Циљ је стицање знања које би омогућило ученицима да изграде сопствени „случај“ и да га одбране. На тај начин развија се способност аргументоване одбране става. У школи се сваке године организује и Дебатни турнир, како би полазници, поред теоријског, стекли и практично искуство. Кроз саму дебату развијају се реторичке способности ученика. Теме бирају наставници и ученици и оне су увек везане за свакодневни живот, ученичку проблематику, интересантне и интригантне. Планира се интензивирање сарадње са другим дебатним клубовима, како би ученици стекли више дебатног искуства.

Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ (Нови Београд, Булевар Маршала Толбухина 41 (бивша Гоце Делчева 41)) основана је 30. јуна 1961. године на основу Одлуке број 01-8185/1-61 Народног одбора Општине Нови Београд, и од 1. септембра те године почела са радом. Одлуку су потписали председник Општине Љубинко Пантелић и Велимир Милошевић, њен први директор. Школа је смештена у близини Студентског града, у згради подигнутој за потребе Основне школе „Жикица Јовановић - Шпанац“.