Драмски студио Девете гимназије

ЖУТА МИНУТА

Новогодишња дечија представа Жута минута у организацији Драмског студија Девете гимназије одиграна је 29. децембра 2016. године у Свечаној сали Девете гимназије. На сцени су се састали сви добро познати јунаци из најлепших бајки, али у мало другачијем светлу. Текст за представу написала је ученица Матеа Маћешић. Занимљиво је било видети нашег професора француског језика Радета Котлајића у улози Деда Мраза. Духовитог карактера, представа је насмејала професоре и ученике гминазије, али и оне најмлађе чији је смех испунио Свечану салу. У шаролику празничну атмосферу увели су нас глумци: Јована Рашевић, Валентина Грац, Мила Терзић, Даница Манојловић, Лука Ђаловић, Миља Билановић, Милица Димитријевић, Делоћ Дарко, Јона Петровић, уз техничку подршку Филипа Стојсављевића.

НАДА

Драмски студио Девете гимназије извео је представу 2. децембра 2016. године у позоришту Пинокио која се бави важним проблемима младих. Нада је једна од улога, али и главни мото представе. Представа се бави и оним проблемима о којима се ћути или стидљиво прича: злостављање, анорексија, булимија, суицид... Пред пуном салом позоришта Пинокио своје улоге тумачили су : Мина Сладић, Лука Вукшић, Јован Антић, Василије Бјелоглав, Јована Стефановћ, Дуња Плазонић, Матеа Маћешић, Јулија Савић, Ирена Ремовић, Андријана Ожеговић, Мирјана Ристичевић, Миља Билановић, Тамара Ћалић, Милан Стефановић, Јована Рашевић, Мила Терзић, Даница Манојловић, Тијана Чизмић, Мина Дограјић, Никола Цветковић, уз техничку подршку Филипа Стојсављевића.

ДРАМСКИ СУСРЕТ

Драмски сусрет гимназије Шентвид и Девете гимназије Михаило Петровић Алас у трајању од 4 дана одржан је у Љубљани у периоду од 19. до 22. октобра. На овај начин настављена је већ традиционла сарадња две школе. Ученици Девете гимназије били су гости словеначких ученика и имали су прилику да посете гимназију Шентвид и бораве на неким од часова. Најважнији део сусрета била је драмска радионица коју је водила редитељка Катарина Кошир задајући различите глумачке задатке, игре и импровизације.

20. ПОЗОРИШНИ СУСРЕТИ

Драмски студио Девете гимназије "Михаило Петровић Алас" учествовao је на 20. Позоришним сусретима ученика гимназија Србије, одржаним у Крагујевцу од 1. до 12. априла 2016. године на сцени најстаријег позоришта у Србији у конкуренцији 24 српске гимназије. Ове године Деветари су одлучили да буду другачији од осталих и да проговоре о многим прећуткиваним темама, као што су суицид, злостављање, болести попут булимије и анорексије, великом притиску, или пак занемаривању од стране родитеља и друштва.

Након представе уследиле су бројне похвале публике и жирија, а такође и награда за најбољи ученички текст на овогодишњим Сусретима.

Мина Сладић

Зграда гимназије, величине 4000 м2 изграђенаје 1951. године у дворишту величине 11150 м2. У то време она је била прва школа и задуго једина гимназија у Новом Београду. У Одлуци о оснивању гимназије унесени су и њени основни задаци: „Проширити и продубити знање природних и друштвених наука и опште-техничког образовања: неговати и подстицати личне способности и склоности ученика и помагати им у избору даљег школовања и позива: доприносити даљем интелектуалном, физичком, друштвеном, моралном и естетском васпитању и усавршавању ученика ради њиховог оспособљавања за активан друштвени рад, као и за здрав и културан живот“.