Екодевета

Вероватно је свакоме од нас у неком тренутку пало на памет да уради нешто корисно, али нисмо знали како, или смо обесхрабрени последицама још пре него што смо покушали?

Екодевета представља пројекат у оквиру Девете гимназије који има за циљ да пробуди еколошку свест код ученика, и скрене пажњу на важност рециклаже и очување природних ресурса. Девета, као прва еколошки освешћена гимназија, има обавезу да преко еко тима едукује ученике и приближи им ову, веома савремену и битну тему за будућност. Међутим, нисмо могли сами, била нам је потребна подршка. Компанија Секопак, која се бави амбалажним отпадом, и Градска чистоћа препознали су нашу иницијативу и помогли нам у остваривању пројекта. Он је још увек у својој почетној фази, али се, уз вољну сарадњу ученика и едукацију, може проширити и усадити еколошке навике како би оне постале уобичајени аспект живота ученика. Значај екологије није толико очигледан на први поглед, али обавеза еко тима је да подигне еколошку свест и начин размишљања о свету око нас, као и да помогне да се разуме зашто је рециклажа битна.

Овај пројекат представља шансу да се у оквиру заједнице ујединимо, и у дело спроведемо нешто лепо и корисно – можда појединац не може толико пуно да учини по том питању, али у оваквом пројекту једно такво дело имаће много већу тежину, и можемо значајно утицати на очување природе и рециклажу. Заједно смо јачи!

Волели бисмо да се ова акција покрене и у другим школама, и да на тај начин још више допринесемо очувању животне средине.

Ивана Крстић IV6

Ђачка представа "Бити нечији или кај ишчете" изведена је на сцени позоришта "Пинокио". Овај комад је међународни пројекат Девете београдске гимназије "Михаило Петровић Алас" и гимназије "Шентвид" из Љубљане. Уметничка група показала је како гледа на љубав, одрастање, отуђење међу људима и покушала да одговори на питање - како остати свој. Двојезична представа настала је током ученичког драмског сусрета у Љубљани од 31.августа до 6.септембра, где је имала и своју премијеру у позоришту "Глеј". Режију потписују професорка гимназије "Шентвид" Јана Раткаи, драмски кореограф Себастијан Старич и професорка Девете београдске гимназије Драгана Петровић.