Клуб љубитеља књиге

На иницијативу ученика Тамаре Момиров, Матије Златановића, Вука Вујовића, а уз помоћ проф.књижевности Миланке Васиљевић, у школи је неколико година успешно радио Клуб љубитеља књиге. Ученици би се окупљали у интимном амбијенту кабинета српског језика и дискутовали о књижевним делима која су изван школске лектире. Оснивaчи би се договарали које ће дело бити тема (обично су то биле краће форме-приче, приповетке, поезија, али и романи) и припремали би материјал који би делили учесницима, како би се благовремено припремили за дискусију. Тако су свима у сећању остале вечери посвећене Чеховљевој краткој причи, Љубавној поезији, Родољубивој поезији, Андрићевој приповеци итд. Књижњвним вечерима присуствовали су и као гости и као учесници многи професори школе.

Ђачка представа "Бити нечији или кај ишчете" изведена је на сцени позоришта "Пинокио". Овај комад је међународни пројекат Девете београдске гимназије "Михаило Петровић Алас" и гимназије "Шентвид" из Љубљане. Уметничка група показала је како гледа на љубав, одрастање, отуђење међу људима и покушала да одговори на питање - како остати свој. Двојезична представа настала је током ученичког драмског сусрета у Љубљани од 31.августа до 6.септембра, где је имала и своју премијеру у позоришту "Глеј". Режију потписују професорка гимназије "Шентвид" Јана Раткаи, драмски кореограф Себастијан Старич и професорка Девете београдске гимназије Драгана Петровић.