Клуб љубитеља књиге

На иницијативу ученика Тамаре Момиров, Матије Златановића, Вука Вујовића, а уз помоћ проф.књижевности Миланке Васиљевић, у школи је неколико година успешно радио Клуб љубитеља књиге. Ученици би се окупљали у интимном амбијенту кабинета српског језика и дискутовали о књижевним делима која су изван школске лектире. Оснивaчи би се договарали које ће дело бити тема (обично су то биле краће форме-приче, приповетке, поезија, али и романи) и припремали би материјал који би делили учесницима, како би се благовремено припремили за дискусију. Тако су свима у сећању остале вечери посвећене Чеховљевој краткој причи, Љубавној поезији, Родољубивој поезији, Андрићевој приповеци итд. Књижњвним вечерима присуствовали су и као гости и као учесници многи професори школе.

Зграда гимназије, величине 4000 м2 изграђенаје 1951. године у дворишту величине 11150 м2. У то време она је била прва школа и задуго једина гимназија у Новом Београду. У Одлуци о оснивању гимназије унесени су и њени основни задаци: „Проширити и продубити знање природних и друштвених наука и опште-техничког образовања: неговати и подстицати личне способности и склоности ученика и помагати им у избору даљег школовања и позива: доприносити даљем интелектуалном, физичком, друштвеном, моралном и естетском васпитању и усавршавању ученика ради њиховог оспособљавања за активан друштвени рад, као и за здрав и културан живот“.