Клуб љубитеља књиге

На иницијативу ученика Тамаре Момиров, Матије Златановића, Вука Вујовића, а уз помоћ проф.књижевности Миланке Васиљевић, у школи је неколико година успешно радио Клуб љубитеља књиге. Ученици би се окупљали у интимном амбијенту кабинета српског језика и дискутовали о књижевним делима која су изван школске лектире. Оснивaчи би се договарали које ће дело бити тема (обично су то биле краће форме-приче, приповетке, поезија, али и романи) и припремали би материјал који би делили учесницима, како би се благовремено припремили за дискусију. Тако су свима у сећању остале вечери посвећене Чеховљевој краткој причи, Љубавној поезији, Родољубивој поезији, Андрићевој приповеци итд. Књижњвним вечерима присуствовали су и као гости и као учесници многи професори школе.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.