Mеђународна културна размена

Међународна културна размена ученика Девете гимназије „М. П. Алас” из Београда и гимназије „Галилео Галилеи” из Катаније (Италија)

Седамнаест „Деветара” посетило је Катанију (Сицилија) у пратњи директора школе Дејана Јосиповића и професорке италијанског језика Бојане Бабић у периоду од 13. до 21. марта. Ученици су посетили Етну, Таормину, Аћиреале, Аћитрецу, Вилу Роману, Ното, Аволу и природни резерват Вендикари. Домаћини - Италијани показали су изузетну гостопримљивост и веома топло и срдачно примили наше ученике.

Узвратна посета уследила је брзо, већ 6. априла. У нашем граду, ученици из Италије боравили су шест дана. За добродошлицу приредили смо им концерт хора и оркестра „Деветар”, као и пригодне сувенире. За ово кратко време успели смо да им организујемо: панорамско разгледање Београда, Скупштине РС, посету Музеју Николе Тесле, Музеју Народне банке, Бео зооврту, Ади Циганлији, крстарење Савом и Дунавом. Највећи утисак на наше госте оставио је целодневни излет тиокјом којег су посетили Авалу, Тополу и Опленац - симболе наше прошлости и садашњости.

Изузетан је и вишеструк значај овакве сарадње за наше ученике - упознавање културе и традиције другог народа, успостављање пријатељских веза са младима другог поднебља и културе, као и комуникација са њима на италијанском језику. Надамо се наставку сарадње и неговању пријатељских веза које смо успоставили.

Школа је временом мењала називе. 1963. уписана је у регистар као Гимназија Нови Београд а 1965. као Девета београдска гимназија Нови Београд. Гимназија није могла да избегне ни усмерено образовање, ни интеграцију. Између 1979. до 1984. године била је интегрисана са Образовним центром „Први мај". Тада је имала и полазнике Вечерње школе. После неуспеле интеграције, регистрована је 1984. код Окружног привредног суда у Београду као Радна организација математичко-техничка средња школа „Михаило Петровић Алас", а три године касније код истог суда мења назив у Математичка школа „Михаило Петровић Алас“.