Mеђународна културна размена

Међународна културна размена ученика Девете гимназије „М. П. Алас” из Београда и гимназије „Галилео Галилеи” из Катаније (Италија)

Седамнаест „Деветара” посетило је Катанију (Сицилија) у пратњи директора школе Дејана Јосиповића и професорке италијанског језика Бојане Бабић у периоду од 13. до 21. марта. Ученици су посетили Етну, Таормину, Аћиреале, Аћитрецу, Вилу Роману, Ното, Аволу и природни резерват Вендикари. Домаћини - Италијани показали су изузетну гостопримљивост и веома топло и срдачно примили наше ученике.

Узвратна посета уследила је брзо, већ 6. априла. У нашем граду, ученици из Италије боравили су шест дана. За добродошлицу приредили смо им концерт хора и оркестра „Деветар”, као и пригодне сувенире. За ово кратко време успели смо да им организујемо: панорамско разгледање Београда, Скупштине РС, посету Музеју Николе Тесле, Музеју Народне банке, Бео зооврту, Ади Циганлији, крстарење Савом и Дунавом. Највећи утисак на наше госте оставио је целодневни излет тиокјом којег су посетили Авалу, Тополу и Опленац - симболе наше прошлости и садашњости.

Изузетан је и вишеструк значај овакве сарадње за наше ученике - упознавање културе и традиције другог народа, успостављање пријатељских веза са младима другог поднебља и културе, као и комуникација са њима на италијанском језику. Надамо се наставку сарадње и неговању пријатељских веза које смо успоставили.

Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ (Нови Београд, Гоце Делчева 41) основана је 30. јуна 1961. године на основу Одлуке број 01-8185/1-61 Народног одбора Општине Нови Београд, и од 1. септембра те године почела са радом. Одлуку су потписали председник Општине Љубинко Пантелић и Велимир Милошевић, њен први директор. Школа је смештена у близини Студентског града, у згради подигнутој за потребе Основне школе „Жикица Јовановић - Шпанац“.