Пријем за најуспешније

Од јуна 2007. управа школе установила је свечани пријем и награђивање најуспешнијих ученика. У амфитеатар школе позивају се ученици, који су својим ангажовањем у различитим ваннаставним активностима достојно и успешно представљали своју школу, њихови предметни професори и разредне старешине. Овом приликом обично се награђује око 50 најуспешнијих математичара, физичара, хемичара, историчара, биолога, језичара, музичара, спортиста... После поздравне речи директора школе ученицима се уручују скромне, али пажљиво и прикладно одабране награде, сходно областима у којима су показали успех и захвалнице Девете гимназије „М.П. Алас“. Након овог официјелног дела организује се коктел-послужење и наставља разговор и дружење ученика и професора. Надамо се да ће се овај леп и прихваћен обичај у Деветој гимназији наставити и убудуће.

Зграда гимназије, величине 4000 м2 изграђенаје 1951. године у дворишту величине 11150 м2. У то време она је била прва школа и задуго једина гимназија у Новом Београду. У Одлуци о оснивању гимназије унесени су и њени основни задаци: „Проширити и продубити знање природних и друштвених наука и опште-техничког образовања: неговати и подстицати личне способности и склоности ученика и помагати им у избору даљег школовања и позива: доприносити даљем интелектуалном, физичком, друштвеном, моралном и естетском васпитању и усавршавању ученика ради њиховог оспособљавања за активан друштвени рад, као и за здрав и културан живот“.