Школски биоскоп

У школи је неколико година радио и школски биоскоп, чији је оснивач био Матија Муњиза-Петровић, млади аутор и редитељ. У школском амфитеатру на великом платну он је са групом својих другова приказивао за ученике гимназије ремек дела светске кинематографије. Тако су ученици у школи имали прилику да виде филмове Алфреда Хичкока, филмове Акира Куросаве, Трећег човека, Амадеус, Казабланка, Велики диктатор, Паклена поморанџа, Бриљантин, Острво, Деликатесна радња, Ран итд.

Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ (Нови Београд, Гоце Делчева 41) основана је 30. јуна 1961. године на основу Одлуке број 01-8185/1-61 Народног одбора Општине Нови Београд, и од 1. септембра те године почела са радом. Одлуку су потписали председник Општине Љубинко Пантелић и Велимир Милошевић, њен први директор. Школа је смештена у близини Студентског града, у згради подигнутој за потребе Основне школе „Жикица Јовановић - Шпанац“.