Школски биоскоп

У школи је неколико година радио и школски биоскоп, чији је оснивач био Матија Муњиза-Петровић, млади аутор и редитељ. У школском амфитеатру на великом платну он је са групом својих другова приказивао за ученике гимназије ремек дела светске кинематографије. Тако су ученици у школи имали прилику да виде филмове Алфреда Хичкока, филмове Акира Куросаве, Трећег човека, Амадеус, Казабланка, Велики диктатор, Паклена поморанџа, Бриљантин, Острво, Деликатесна радња, Ран итд.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.