Спортски живот

И спортски живот гимназије веома је разнолик и плодан. Регуларно се организују школски и општински турнири у фудбалу, одбојци, кошарци, рукомету, атлетици, стрељаштву, пливању и другим спортовима. Сваке године у самој школи организују се и хуманитарни турнири у одбојци (мешовите екипе), малом фудбалу и кошарци који су нарочито интересантни јер у њима учествују и професорске екипе, те то додатно мотивише и ученике. Континуирано школа учествује на многим јавним спортским манифестацијама (различити кросеви, маратон итд.) Често се хуманитарни турнири организују на иницијативу самих ученика. Гимназија је добитник многих пехара, медаља и диплома за освојена места на градским, међуокружним и државним такмичењима. Уосталом, витрина са пехарима и медаљама, у централном холу школе, довољно говори.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.