Светосавски квиз

У гимназији се традиционално организује Светосавски квиз, непосредно пред прославу школске славе, Дана Светог Саве. Квиз обухвата многе области знања и представља тест опште културе и информисаности. Трочлане екипе ученика сва четири разреда могу учествовати у квизу, а прве три добијају пригодне награде и Светосавске дипломе на сам празник. Квиз су осмислили и реализовали професори Вања Радевић, Милорад Дашић и психолог Виктор Вицановић

Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ (Нови Београд, Гоце Делчева 41) основана је 30. јуна 1961. године на основу Одлуке број 01-8185/1-61 Народног одбора Општине Нови Београд, и од 1. септембра те године почела са радом. Одлуку су потписали председник Општине Љубинко Пантелић и Велимир Милошевић, њен први директор. Школа је смештена у близини Студентског града, у згради подигнутој за потребе Основне школе „Жикица Јовановић - Шпанац“.