„Здраво Европо“

Екипа Девете гимназије пионир је међу учесницима и први победник квиза РТС „Здраво Европо“ 2008. године. Матија Златановић, Вук Вујовић и Љубо Дивац, матуранти школске 2008/2009. показали су изузетно знање из опште културе и познавања Европске уније. Победа је утолико начајнија, ако имамо у виду чињеницу да су за квиз конкурисале 104 школе из читве Србије. У финалу наши такмичари победили су представнике средњих школа из Новог Сада, Ниша и Крагујевца. Такмичари су награђени вишемесечним курсом италијанског језика и седмодневним боравком у Паризу са својим ментором, проф. Милком Ивић.

Зграда гимназије, величине 4000 м2 изграђенаје 1951. године у дворишту величине 11150 м2. У то време она је била прва школа и задуго једина гимназија у Новом Београду. У Одлуци о оснивању гимназије унесени су и њени основни задаци: „Проширити и продубити знање природних и друштвених наука и опште-техничког образовања: неговати и подстицати личне способности и склоности ученика и помагати им у избору даљег школовања и позива: доприносити даљем интелектуалном, физичком, друштвеном, моралном и естетском васпитању и усавршавању ученика ради њиховог оспособљавања за активан друштвени рад, као и за здрав и културан живот“.