Посета Центару за заштиту одојчади, деце и омладине

Десетог маја наши ученици (I, II, III разреда) са професорима грађанског васпитања Веселком Сантини, Дубравком Носовић и вероучитељем Даниловић Драганом посетили су Центар за заштиту одојчади, деце и омладине Звечанска и њихов Дом на Вождовцу. 18 деветара однело је сакупљене поклоне: одећу, школски приибор, слаткише, телевизор, итд, а домаћини су их као и увек љубазно примили, захвалили и показали свој дом. Затим су њихови и наши музичари организовали заједнички концерт у свечаној сали. Последњих неколико година наш Игор Крстић (III5) оживљава домски клавир и заједно са Владимиром из Дома, приређује диван концерт. Ове године ведром расположењу допринела је и флаутисткиња Поповић Сања, такође ученица III5

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.